Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Dokonania i perspektywy rozwoju AIESEC Polska

4 października, podczas konferencji prasowej na Wydziale Ekonomicznym UwB przedstawione zostały możliwości rozwoju, jakie stwarza Międzynarodowa Organizacja Studencka AIESEC Polska. Ponadto Komitet Lokalny AIESEC przedstawił przedstawił organizowane przez ta organizacje projekty.

O dokonaniach organizacji i planach rozwoju opowiedzieli:
dr hab. Marzanna Poniatowicz – Przedstawiciel władz Wydziału Ekonomicznego UwB
Przedstawiciele firmy RINF
Wojciech Garbowski – Prezydent Komitetu Lokalnego
Izabela Wałuszko – Wiceprezydent ds. Public Relations

Czym jest AIESEC?

AIESEC jest międzynarodową platformą dla młodych ludzi, umożliwiającą im odkrywanie i rozwijanie swojego potencjału, aby mieć pozytywny wpływ na swoje otoczenie.

Obecnie AIESEC jest jedną z największych organizacji studenckich na świecie. Stowarzyszenie działa na ponad 800 wyższych uczelniach w 95 krajach świata  i skupia około 20 000 studentów bez względu na ich rasę, kolor skóry, płeć, wyznanie, narodowość czy też pochodzenie etniczne.

AIESEC to organizacja kierowana przez studentów, którzy angażują się w powierzone im zadania z pasją, dzięki czemu czerpią wiele radości z wykonywanej pracy. Dążąc do doskonałości w tym co robią, wspólnie tworzą szanowną i rozpoznawalną przez świat biznesu, jak i studentów, największa i najstarsza organizacje studencką na świecie.

Partnerzy, którzy reprezentują różnorodne branże i rynki, postrzegają AIESEC jako organizację wspierającą ich rozwój poprzez umożliwianie dostępu do utalentowanych ludzi z całego świata.

Wywodzący się z AIESEC liderzy świata biznesu i społeczności lokalnych wykorzystali zdobyte w Organizacji doświadczenie oraz umiejętności, by stać się prawdziwymi liderami pozytywnych zmian.

Historia AIESEC

Organizacja założona w 1948 roku mająca na celu odtworzenie więzi między ludźmi różnych narodowości jest dziś globalną organizacją prowadzącą działalność w 95 krajach i terytoriach.

W latach 1946 – 1948 założyciele budowali podstawy organizacji, sama tożsamość AIESEC została stworzona dopiero 1948 roku oraz w 1949 w trakcie pierwszego kongresu w Sztokholmie.

Przez następne ponad 40 lat AIESEC rozwijał programy praktyk, rozbudowywał konferencje i seminaria. Ich tematyka zmieniała się, podążając za trendami pojawiającymi się w gospodarce światowej.

W latach 90tych wśród członków AIESEC wywiązała się dyskusja na temat związku działalności organizacji z rzeczywistością i jej wpływem na otoczenie. Jej rezultatem stała się jeszcze większa koncentracja na Programie Wymianowym i ciągłym wzroście liczby realizowanych w jego ramach praktyk.

Ogromny wpływ na proces wymiany miał rozwój technologii informacyjnych, a w szczególności powstanie i upowszechnienie Internetu. W 1997 roku powstała pierwsza internetowa baza praktyk Insight I, a w 2001 roku jej nowa wersja Insight II, od 2004 roku korzystamy z Insight XP. Jest to jedna z największych i najbardziej kompleksowych baz danych funkcjonująca w organizacjach pozarządowych.

Dziś AIESEC jest międzynarodową platformą dla młodych ludzi chcących odkrywać i rozwijać swój potencjał. Innowacyjne podejście do rozwoju młodych ludzi skupia się na propagowaniu proaktywnej postawy, budowaniu własnych celów i wizji, budowaniu wrażliwości kulturowej oraz odpowiedzialności społecznej, co w rezultacie ma pozwolić młodym ludziom stać się „liderami pozytywnych zmian” w swoim otoczeniu. Osiągają to dzięki międzynarodowej platformie możliwości rozwoju składających się z kilkunastu tysięcy projektów, 4000 praktyk, 350 konferencji w ciągu roku oraz wielu innych elementów, których nie sposób tutaj wymienić.

Program Rozwojowy dla Studentów

Organizacja prowadzona jest przez studentów i dla studentów. Stwarza różnorodne możliwości rozwoju osobą chcącym robić coś więcej niż tylko studiować. Osoby przychodzące do Organizacji przystępują do Programu Rozwojowego (AIESEC Experience).

Praca w AIESEC składa się z kilku etapów. Dzięki nim jego uczestnicy stopniowo zdobywają nową wiedzę i umiejętności oraz sprawdzają je w praktyce. Podział na etapy pozwala na bieżąco śledzić swoje postępy i wyznaczać nowe coraz bardziej ambitne cele. Każdy z uczestników w ramach AIESEC Experience buduje własną ścieżkę rozwoju pod kątem, swoich własnych zainteresowania i oczekiwań. Dzięki temu każdy uczy się tego, co jest mu potrzebne i go interesuje. Program ten składa się z pięciu elementów.

Wprowadzenie do AIESEC
(Introduction to AIESEC)

Celem pierwszego etapu jest wprowadzenie nowej osoby w działalność organizacji. Uczestnicy dowiadują się jak i dlaczego powstała organizacja, jaka jest tożsamość oraz cele organizacji. Poznają bliżej strukturę, kulturę organizacji oraz przedstawione im zostaną wszystkie możliwości rozwoju i zaangażowania się.

Na tym etapie uczestnicy biorą udział w konferencjach lokalnych oraz ogólnopolskich. Celem konferencji lokalnej jest integracja z członkami organizacji oraz z nowymi osobami, które właśnie do dołączyły oraz zdobycie wiedzy niezbędnej do dalszej działalności. Wiedzę tą nabywają dzięki licznym treningom takim jak:
- Komunikacja
- Autoprezentacja
- Wyznaczanie celów osobistych
- Sprzedaż
- Zarządzanie czasem
- Warsztaty zrozumienia kulturowego i wiele innych

Podejmowanie odpowiedzialności
(Taking Responsibility)

W kolejnym etapie uczestnicy zaczynają pracę w zespołach, w których mają okazję sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na studiach oraz na szkoleniach przygotowanych przez AIESEC. Projekty, jakie oferuje AIESEC to:
Projekty oparte na wymianie - poszukiwanie firm, organizacji rządowych oraz pozarządowych, które byłby zainteresowane przyjęciem praktykanta z zagranicy, który pomógłby polskim firmą w rozwoju.

Uczestnik wykorzystuje w praktyce wiedze zdobytą w czasie wcześniejszych szkoleń. Podczas poszukiwania praktyk osoba ma również możliwość nawiązania kontaktu ze studentami z zagranicy. Członkowie podczas pracy w takim projekcie uczą się jak tworzyć oferty jak sprzedawać produkty firmom oraz jak negocjować. Mają możliwość odbywania spotkań w wielu przedsiębiorstwach, gdzie dowiadują się jak one działają i rozwijają się.

Organizacja konferencji - przygotowanie konferencji, podczas której studenci będą mogli zdobyć wiedzę, doskonalić swoje umiejętności oraz poznać wielu młodych ludzi z całego świata. Może być to konferencja na poziomie lokalnym, ogólnopolskim bądź międzynarodowym.

Projekty społeczne - angażujące studentów w działalność umożliwiająca im wpływ na społeczeństwo.

Program CEED - wyjazd za granicę do innego komitetu lokalnego i zapoznanie się z zasadami działania AIESEC oraz dzielenie się swoja wiedzą. Doświadczenie to jest bardzo motywujące oraz pozwala nam uświadomić, jaką wiedzę posiadamy, jakie są walory naszego regiony, otwiera nam oczy na świat i pokazuje jak wiele rzeczy jest jeszcze do zobaczenia. Oprócz tego jest to bardzo dobry sposób na sprawdzenie siebie, łamanie stereotypów oraz poszerzenie horyzontów.

Inne projekty - np. Edukacyjny, Foreign Trade, AIESEC Maturzystom, AIESEC Przedsiębiorczym.

Rola Przywódcy
(Leadership Role)

Na tym etapie uczestnicy wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas pracy przy organizacji projektów, biorą na siebie dodatkowe obowiązki - zostają liderami zespołów projektowych. Przechodzą szkolenia z budowania i zarządzania zespołem, przywództwa, coachingu i mentoringu. Na tym etapie można wziąć również udział w programie CEED – pełnić rolę lidera w zespole międzynarodowym.

Na tym poziomie osoby rozwijają takie umiejętności jak: zarządzanie grupą, organizacyjne, sprzedażowe, autoprezentacji nawiązywanie kontaktów międzynarodowych oraz wiele innych.

Doświadczenie międzynarodowe
(Exchange)

Wyjazd na praktykę zagraniczną do jednego z 95 krajów świata, w których działa AIESEC. W jej trakcie uczestnicy mają możliwość sprawdzić wszystkie zdobyte wcześniej umiejętności w trakcie pracy w AIESEC, firmie lub innej organizacji.

Krok w przyszłość
(Heading for the Future)

To ostatni z etapów w programie rozwojowym AIESEC. W tym momencie uczestnik posiada już niezbędną wiedzę i umiejętności by mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Możemy spojrzeć z perspektywy na swój rozwój i pomóc innym poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z członkami AIESEC i innymi ludźmi.

Program Praktyk Zagranicznych

AIESEC to organizacja, która proponuje wachlarz możliwości jedną z nich jest wyjazd na praktykę zagraniczną do jednych z 95 krajów świata. Jest to jeden z etapów AIESEC Experience, jaki zapewnia Organizacja.

Celem wyjazdu za granicę jest przede wszystkim umożliwianie studentom rozwoju własnej świadomości kulturowej, która kształtowana poprzez pracę w innym środowisku, uzupełnia ich edukację. Poza tym dostarczanie praktycznych umiejętności i doświadczenia zawodowego, doskonalenie umiejętności językowych. Co więcej kontakt z problemami społecznymi innych krajów oraz budowanie sieci kontaktów.

Co roku z programu korzysta około 3500 studentów, w tym około 300 z Polski. Praktyki organizowane przez AIESEC daje uczestnikom unikalną możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia zarówno w wielkich międzynarodowych korporacjach, małych i średnich firmach, jak i organizacjach pozarządowych, szkołach i instytucjach pomocy społecznej. Uczestnicy sami decydują, poprzez wybór rodzaju praktyki, w jakiej dziedzinie doświadczenie chcą zdobyć, na jak długo wyjechać i do jakich krajów.

Wyjazd taki może trwać od 2 do 18 miesięcy. Mogą skorzystać z niego studenci po trzecim roku do roku po ukończeniu studiów.

Rodzaje praktyk
Studenci w ramach praktyk organizowanych przez AIESEC wybierają jeden z czterech rodzajów praktyk, które odzwierciedlają posiadaną wiedza i doświadczenie danej osoby oraz cel praktyki

Management Traineeship (MT)
Praktyki w małych i średnich firmach jak i w wielkich, międzynarodowych korporacjach.

Obejmuje praktyki z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi, rachunkowości, ekonomii, administracji, marketingu, biznesu międzynarodowego, finansów. Warunkiem udziału w praktykach tego rodzaju jest biegła znajomość języka angielskiego oraz dobra znajomość jeszcze jednego języka obcego.

Najczęściej spotykane zadania w trakcie praktyki:
- Przygotowanie analizy rynku, opracowanie ofert, prowadzenie kontaktów biznesowych, negocjacje,
- Poznawanie produktów firmy, jej kultury organizacyjnej, a po zakończeniu praktyki zakładanie przedstawicielstwa zagranicznej firmy w Polsce
- Przygotowanie i prowadzenie kampanii marketingowych.

Warunki pracy:
- Praktykant ma zapewnioną pełną pensję, tzn. w takiej wysokości, aby mógł się utrzymać, wynająć mieszkanie lub pokój oraz pokryć inne wydatki (wyżywienie, dojazd do pracy, etc.). Zazwyczaj w firmach większość pracowników bez problemów porozumiewa się po angielsku.
- Wiedza wymagana od uczestników tego rodzaju praktyk to przede wszystkim wiedza związana ze studiami na kierunkach ekonomicznych oraz co bardzo ważne doświadczenie zawodowe.

Niemcy, Indie, Turcja, Czechy i Ukraina to państwa, do których od 2004 roku wyjechało prawie 60% wszystkich polskich studentów MT.

Development Traineeship (DT)

Praktyki wolontariackie, najczęściej w organizacjach typu non-profit (ośrodki pomocy społecznej, organizacje walczące z rasizmem i nietolerancją, ośrodki dla uzależnionych etc.) w krajach rozwijających się. Warunkiem udziału w praktykach tego rodzaju jest biegła znajomość języka angielskiego.

Najczęściej spotykane zadania w trakcie praktyki:
- Tworzenie, prowadzenie i udział w programach rozwoju społeczności lokalnej - zwalczanie biedy, przemocy, walka z uzależnieniami
- Prowadzenie warsztatów kulturowych i językowych z dziećmi z biednych rodzin.

Warunki pracy:
- Praktykant najczęściej ma zapewnione miejsce zamieszkania i jedzenie lub niewielką pensję pozwalającą na znalezienie pokoju lub mieszkania. Bardzo często praktykanci mieszkają w ośrodku, w którym pracują.
- Wiedza wymagana od uczestników tego rodzaju praktyk nie jest duża. Zazwyczaj chodzi o podstawy !#!psychologii!#!, socjologii i edukacji kulturowej.

Od początku 2004 roku krajami, do których najchętniej wyjeżdżali Polacy była Rosja, Ukraina, Indie i Węgry. Na praktyki wolontariackie udało się tam ponad 80% wszystkich studentów DT.

Educational Traineeship (ET)

Praktyki w szkołach i ośrodkach szkoleniowych. Pozwalają zdobyć doświadczenie w nauczaniu języków (głównie angielskiego) oraz przedmiotów w języku obcym. Warunkiem udziału w praktykach tego rodzaju jest biegła znajomość języka angielskiego.

Najczęściej spotykane zadania w trakcie praktyki:
- Prowadzenie konwersacji lub całego programu lekcji w szkołach językowych i powszechnych,
- Prowadzenie szkoleń językowych dla pracowników firm.

Warunki pracy:
- Praktykant ma zapewnioną pełną pensję, tzn. w takiej wysokości, aby mógł się utrzymać, wynająć mieszkanie lub pokój oraz pokryć inne wydatki (wyżywienie, dojazd do pracy, etc.).
- Wiedza wymagana od uczestników tego rodzaju praktyk to przede wszystkim umiejętności pedagogiczne takie jak: nauczanie języków, edukacja międzynarodowa i edukacja międzykulturowa.

Najpopularniejszymi krajami, do których wyjeżdżały osoby zainteresowane nauczaniem to Indie, Kolumbia, Tajlandia, Ukraina i Turcja. Do tych państw od początku 2004 roku udało się ponad 85% wszystkich studentów ET.

Technical Traineeship (TT)

Praktyki związane z systemami informatycznymi (90%) oraz mechaniką i inżynierią (10%). Odbywają się najczęściej w dużych firmach informatycznych. Warunkiem udziału w praktykach tego rodzaju jest biegła znajomość języka angielskiego.

Najczęściej spotykane zadania w trakcie praktyki:
- Budowanie i zarządzanie bazami danych,
- Tworzenie, udoskonalanie stron internetowych,
- Programowanie, testowanie oprogramowania.

Warunki pracy:
- Praktykant ma zapewnioną pełną pensję, tzn. w takiej wysokości, aby mógł się utrzymać, wynająć mieszkanie lub pokój oraz pokryć inne wydatki (wyżywienie, dojazd do pracy, etc.). W większości przypadków w firmie zatrudnionych jest kilku praktykantów.
- Wiedza wymagana od uczestników tego rodzaju to przede wszystkim wiedza związana ze studiami na kierunkach technicznych (informatyka i telekomunikacja).

Prawie 70% studentów TT wyjechało od początku 2004 roku do Niemiec, Indii, Turcji, Węgier, Holandii oraz Australii.

AIESEC ACADEMY
9-12 października 2006

W czasie jej trwania studenci mają okazję wziąć udział bezpłatnych warsztatach oraz szkoleniach prowadzonych przez członków AIESEC, a także profesjonalnych trenerów, konsultantów oraz specjalistów ze znanych firm

Akademia Umiejętności ma miejsce od 9 do 12 pazdzernika – szkolenia prowadzone są na Wydziale Ekonomicznym UwB (9 i 12 października), a także na Wydziale Informatyki PB (10 pazdzernika)

W tym roku warsztaty poprowadzi firma PricewaterHouseCoopers i RINF.

W tym roku studenci będą mogli wziąć udział w warsztatach o bardzo zróżnicowanej tematyce poniżej lista tegorocznych warsztatów.

09.10.2006 (poniedziałek)
9.00 – 15.00 - Stoisko AIESEC na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu w Białymstoku  
9.00 – 15.00 - Przeprowadzenie ankiety wśród studentów lat 3-5, na zajęciach dydaktycznych    
Warsztat Edukacyjny Firmy EMPIK dla studentów
Warsztaty z Autoprezentacji zapisy izabela.waluszko@aiesec.net Wydział Ekonomiczny UWB s.     
Warsztaty Praca w grupie zapisy agata.subocz@aiesec.net Wydział Ekonomiczny UWB s.

10.10.2006 (wtorek)
9.00- 15.00 - Stoisko AIESEC na Wydziale Informatycznym Politechniki Białostockiej  
9.00- 15.00 - Przeprowadzenie ankiety wśród studentów lat 3-5, na zajęciach dydaktycznych
9.00- 15.00 - Prezentacja firmy EMPIK
9.00- 15.00 - Prezentacja firmy RINF    
Warsztat dziennikarski zapisy grzegorz.wiecko@aiesec.net s.
Warsztat Firmy RINF na Wydziale Informatycznym Politechniki Białostockiej s.  
12.00-13.30 - Inauguracja zajęć na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku 

11.10.2006 (środa)
9.00- 15.00 - Stoisko AIESEC w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku  
9.00- 15.00 - Przeprowadzenie ankiety wśród studentów lat 3-5, na zajęciach dydaktycznych
9.00- 15.00 - Prezentacja firmy EPIK
18.00-19.30 -Spotkanie Informacyjne Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Białymstoku s. 204

12.10.2006 (czwartek)
9.00- 15.00 - Stoisko AIESEC w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica
9.00- 15.00 - Przeprowadzenie ankiety wśród studentów lat 3-5, na zajęciach dydaktycznych
9.00- 15.00 - Prezentacja firmy EMPIK
Warsztat PricewaterhouseCoopers Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Białymstoku   Handel Międzynarodowy Indie Turcja Polska – seminarium i prezentacje z poszczególnych krajów    

Dane kontaktowe:
AIESEC Polska Komitet Lokalny Białystok:
Ul. Ciepła 40 pok. 311 bud. B
15-472 Białystok
tel:+48 (85) 678 58 37
bialystok.pl@aiesec.net
www.bialystok.aiesec.pl

Wojciech Garbowski
Prezydent Komitetu Lokalnego
e-amil: wojciech.garbowski@aiesec.net
tel
: 509 166 288

Izabela Wałuszko
Wiceprezydent ds. Public Relations
e-mail: izabela.waluszko@aiesec.net
tel
: 502 298 862

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook